Projekt „Czystsze powietrze dla Trzebnicy”

Z początkiem 2022 roku Stowarzyszenie Mieszkańców dla Trzebnicy, którego jestem członkiem, oddało do użytku mieszkańców Gminy Trzebnica najnowszy projekt pod nazwą „Czystsze powietrze dla Trzebnicy”.

Pierwszy uruchomiony czujnik zanieczyszczenia powietrza zlokalizowany został w rejonie ulic Mostowej i Chrobrego. Obecnie regularnie montowane są kolejne czujniki na terenie Trzebnicy i okolicznych miejscowości. Pod poniższym linkiem każdy z mieszkańców może sprawdzić aktualne wskazania zanieczyszczenia powietrza pyłami PM 2,5 i PM 10, temperatury, ciśnienia atmosferycznego i wilgotności powietrza: www.dlaTrzebnicy.pl/czystszepowietrze

➤ Projekt „Czystsze powietrze dla Trzebnicy” powstaje jako społeczna inicjatywa mieszkańców gminy Trzebnica w celu podniesienia świadomości związanej z poprawą jakości powietrza.
➤ Świadomość, to również motywacja do działania. Znając skalę smogu, wartości liczbowe zanieczyszczeń możemy skutecznie, w mniejszym lub większym stopniu, oddziaływać na rzecz poprawy jakości powietrza.
➤ Cząstki pyłu są niewidoczne dla nas, ale to nie oznacza, że go nie ma. Program stowarzyszenia, polega na rozpropagowaniu idei jakim jest społeczna kontrola jakości powietrza w Trzebnicy i sołectwach gminy Trzebnica. Kolejnym krokiem będzie pozyskiwanie środków na zakup następnych urządzeń, zachęcanie osób prywatnych i firm do instalacji takich urządzeń, które w ciągu kolejnych miesięcy i lat stworzą gęstą sieć monitoringu jakości powietrza.
➤ Stowarzyszenie chce, aby urządzenia programu „Czystsze powietrze dla Trzebnicy” były rozlokowane w każdej dzielnicy Trzebnicy oraz w każdym sołectwie. Niewykluczone, że w przyszłości stworzony zostanie skuteczny monitoring czystego powietrza dla całego powiatu.
➤ Pierwszym etapem programu, jest stworzenie jak najgęstszej sieci czujników, celem zebrania danych niezbędnych do analizy.
➤ To pozwoli w kolejnym kroku przekazać dane odpowiednim instytucjom i służbom, celem podjęcia stosownych działań lub interwencji oraz monitorowanie tych działań.
➤ Finalnym efektem działań ma być podniesienie świadomości mieszkańców oraz przedstawienie faktycznego stanu jakości powietrza władzom lokalnym.
➤ Świadomość, zmiana nawyków, wiedza oraz działania proekologiczne wpłyną na czystsze powietrze dla Trzebnicy i całej gminy.

Stowarzyszenie zachęca, aby włączyć się do programu. Można zostać sponsorem zakupu kolejnych czujników, wyrazić chęć zamontowania czujnika u siebie lub przyłączenia się do rozpropagowania akcji.

Chcesz dołączyć? Napisz do stowarzyszenia na adres: info@dlaTrzebnicy.pl

W Trzebnicy jest jeszcze bardzo dożo do zrobienia w temacie czystego powietrza (fot. Nowa Gazeta Trzebnicka)

popularne